Motor

Servisní manuály a elektrická schémata pro Fiat UNO
 
Vzhledem k velkému zájmu a množícím se dotazům ke kompletnosti problematiky alternativního paliva E85 jsem se rozhodl napsat druhý díl článku „E85 – fámy, rady, zkušenosti“. Našli se totiž řidiči (respektive „odborníci“), kteří článek v prvním dílu pošlapali kvůli nekompletnosti, ale také se našli řidiči, které článek zaujal a měli trefné doplňující dotazy.
 
Jak si sám vyměnit olej? Výměna motorového oleje ve vašem voze je mnohem jednodušší, než se může na první pohled zdát a také vám může ušetřit nějaké ty peníze. Průměrně šikovnému kutilovi toto zabere 40 - 60 minut. Je důležité dbát na dodržení konkrétních pokynů výrobce motoru a také dodržovat základy bezpečnosti.
 
Další, řekněme první, díl seriálu „Lze do Fiat Bravo dát motoru s turbem?“ se zabývá tím, jak vlastně dostat motor z auta ven. Tento návod využijete ve dvou případech. Poprvé, když budete dolovat motor z právě koupeného Coupe, aby posloužilo jako dárce orgánů, a podruhé, až budete vyhazovat HGT motor ven, abyste jej nahradili „novým“ agregátem.
 
Asi každý z nás se již na internetu setkal s těmito dotazy: „Jde dát turbo do HGT?“, „Mohu dát 2.0 20V turbo do mé 1.2?“ apod. Rozhodl jsem se napsat seriál článků, který by měl ukázat všem lidem, že to opravdu lze a proč se do takové přestavby (ne)pouštět.
 
Pokud uvidíš na prodej turbo GT2860RS, GT28 nebo T28, víš co to znamená? Víš, jaký rozdíl je mezi těmito turby nebo si myslíš, že je to vlastně všechno stejné? Je třeba si připlácet za turba z vyšší řady (nebo dokonce koupit tu nejvyšší řadu), pokud skládám motor mixované konfigurace?
 
Stojíte před volbou, jaké zvolit svíčky pro váš motor? Připravil jsem přehled 3 druhů zapalovacích svíček NGK. Návod se zaobrá svíčkami pro motory 2.0 20V a 20V turbo, čili Fiat Bravo, Fiat Coupe a Lancia Kappa, ale zcela jistě se návod může hodit i ostatním.
 
Chcete zvýšit výkon svému motoru, ale nevíte kde začít? Tento článek vám pomůže. Originální návod pochází z Velké Británie.
 
Další z technických témat soustředící se na mechanické části motoru. Informace v tomto tématu možná ani nevyužijete, protože se tak často v domácích podmínkách nerealizují (jako například výměna těsnění pod hlavou). Ale i přesto, kdyby se někdo rozhodl nebo byl donucen z hlediska stavu motoru, tak jako tahák se bude toto téma určitě hodit.
 
Jak na kterém motoru, ale celkově se dá říct, že výměna těsnění pod hlavou motoru je zvládnutelná věc v domácích podmínkách, pokud máte aspoň trošku šikovné ruce a ten správný „vercajk“.
 
V diskusích se často setkávám s dotazy, jak nastavit rozvody. Dnes se tedy podíváme na to, jak nastavit rozvody na motoru 2.0 20V a 2.0 20VT (nastavení rozvodů je shodné). Tyto motory se montovaly do vozů Fiat Bravo, Fiat Coupe, Fiat Marea a Lancia Kappa.
 
Je Vaše auto vybaveno turbodmychadlem? Pokud ano, tak Vás určitě bude zajímat následující téma popisující s turbodmychadlem spojený mezichladič stlačeného vzduchu – tzv. „Intercooler“. Cílem není probírat úplné detaily, cílem je nastínit jeho účel v motorovém systému a s tím spojený přínos.
 
Stalo se Vám, že jste procházeli svůj velký technický průkaz a nenašli jste kolonku hodnoty emisní normy EURO nebo byla proškrtnutá i přesto, že Váš vůz je vybaven katalyzátorem? To Vás budou zajímat následující řádky …
 
Protože je diagnostika italských vozidel pro některé lidi stále velkou neznámou, pokusím se vám přiblížit, jak to s tou diagnostikou ve skutečnosti je. K provádění diagnostiky se používá program FiatECUScan. V tobě přípravy tohoto článku (7. února 2012) je k dispozici FiatECUScan verze 3.4.1.
 
Jistě jste si také všimli, že se v diskusím o italských vozech neustále objevují stále stejné dotazy, bude mi FiatECUScan fungovat s mým autem? Je moje auto podporováno? Jaký mám použít kabel pro diagnostiku? Seznam řídících jednotek podporovaných FIatECUScanem 3.4.1 naleznete zde.
 
Tento článek stručně popisuje, co je to Emisní norma EURO, jaké jsou sní spojeny ekologické poplatky tzv. ekologická (EKO) daň. V tomto článku se též dozvíte, kdo je od EKO daně osvobozen.
 
Turbodmychadlo se dnes montuje na motory, stejně jako autorádio do interiéru vozu. Malá zmíňka o funkci v motoru, stejně jako o správné údržbě pro jeho co nejdelší výdrž
 
Jak správně zahřívat a dochlazovat Vás agregát? Co člověk to názor a proto i italpower.cz se přidá s jeho názorem, který Vám může pomoci prodloužit životnost Vašeho motoru.
 
Tlak oleje v motoru je velice důležitá veličina, kterou je nutno sledovat, protože její nízká či nulová hodnota vede k zadření motoru. Tlak oleje v motoru musí mít výrobcem předepsanou hodnotu, aby bylo zajištěno kvalitní promazání všech pohyblivých, o sebe se třecích segmentů motoru.
 
Proč odlehčovat setrvačník? Má to své výhody?
 
Při brouzdání internetem narážím stále na stejné otázky týkající se olejů, jejich kvality, použití a přísad do olejů. Zkusím na Vaše množící se dotazy odpovědět z praxe, nikoliv zbytečnou citací teoretických rad, které naleznete na každé druhé internetové stránce.
 
E85, alias jízda na ethanol je dnes hitem číslo jedna v alternativních palivech. Je to doopravdy bezpečné palivo a je opravdickou náhražkou naturalu? I přesto, že nejsem žádný šílenec ekologického hnutí, velice mě toto palivo překvapilo ...
 
 

Copyright (C) 2011 italpower.cz, Všechna práva vyhrazena.

webdesign web-systemy.net | webhosting 1hosting.cz | Publikační systém QuickWEB CMS | Mapa webu (sitemap) | Bazar Fiat | Tepelná čerpadla | Vložit inzerát ZDARMA