Svítící airbag – chyba zátěžového senzoru v sedadle FIAT BRAVO 1.2 16V 99‘

Napsal: Martin Hanus, dne: 4. 8. 2015. 19:28, poslední aktualizace: 5. 8. 2015. 07:13
Svítící airbag u vozidel se zátěžovým senzorem ve spolujezdcově sedadle je častým problémem u vozidel Fiat Bravo, Fiat Stilo apod … Dnes si ukážeme malý test, kterým dokážeš v domácích podmínkách identifikovat závadu bez návštěvy servisu a vynaložených pětistovek za diagnostiku.

Projevy:

 
Chyba 12 - odporový snímač přítomnosti spolujezdce
 
 
Co bude potřeba:
 
a, Notebook
b, FiatEcuScan ( dále jen „FES“) – včetně kabelu a redukce 3-pin Fiat (info, jak si sestrojit diagnostiku naleznete zde: www.italpower.cz/cs/clanky/motor/fiatecuscan---vseobecne-informace-kabely-rozhrani)
c, odpor (380ohm)
d, multimetr
 
 

Svítící airbag

 
Jak se projevuje chování? Zapneš zapalování na pozici před startem, rozsvítí se všechny kontrolky (včetně airbagu), po 3 vteřinách airbag zhasne a znovu se rozsvítí a svítí po celou dobu zapnutého zapalování.
 
 
svítící kontrolka airbagu 
 

Diagnostika

 
Připoj diagnostiku (Fiat Bravo 1.2 16V 99‘ má diagnostickou zásuvku pod kastlíkem spolujezdce), zapni klíček na pozici před startem a podívej se ve FES na chybu.
 
 
12 – odporový snímač přítomnosti spolujezdce
 
Tato chyba, jak název napovídá, ukazuje chybu odporového snímače ve spolujezdcově sedadle. Pod sedačkou spolujezdce se nachází kabeláž k airbagům. Vytáhneš krabičku senzoru a rozpojíš 2-pinový kabel vedoucí do nitra sedadla a proměř multimetrem, zda sedačka vykazuje nějaké hodnoty odporu. Pokud je obvod přerušený (jako v mém případě), bude vykazovat multimetr hodnotu 1 – neuzavřený obvod.
 
 

Testovací obvod

 
Aby jsi mohl doopravdy potvrdit chybu snímače v sedadle spolujezdce, vezmeš odpor 380ohm (Fiat Bravo) a připojíš do konektoru, aby se uzavřel obvod pro jednotku airbagu.
Znovu zapneš FES, klíček na pozici před startem a znovu zobraz dialog s chybu 12.
Chyba nyní půjde vymazat a airbag okamžitě zhasne.
 
 
          
   konektor senzoru            měření odporu
 
 
Videoukázka:
 
 
Jedná se o testování obvodu odporového snímače přítomnosti spolujezdce.
Airbag  je prvkem bezpečnosti, proto není tento článek návodem na úpravu! 

 

 

Copyright (C) 2011 italpower.cz, Všechna práva vyhrazena.

webdesign web-systemy.net | webhosting 1hosting.cz | Publikační systém QuickWEB CMS | Mapa webu (sitemap) | Bazar Fiat | Tepelná čerpadla | Vložit inzerát ZDARMA